Az inflációt a Központi Statisztikai Hivatal, azaz a KSH méri egy ún. fogyasztói kosár alapján, ami közel 1000 termékből és szolgáltatásból áll. Az egyes tételek árváltozását a KSH folyamatosan figyelemmel követi.
Az MNB által elvárt éves infláció 2-4 százalék között van.
Az inflációkövető befektetések kamatát az infláció szintjéhez képest állapítják meg, ahhoz képest fizetnek kamatprémiumot. A magyar állampapírok közül a Babakötvény és a Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) inflációkövető, így az infláció kivédése például ezekkel az állampapírokkal lehetséges.
Több oka is lehet annak, hogy Magyarországon európai szinten is magas az infláció: okozhatja az EU-s pénzek visszatartása, a forint árfolyamának gyengülése, az árstopok és ársapkák, a rezsicsökkentés, az állami támogatások, az államháztartási hiány, az energiahordozók árdrágulása, a különadók, a bérnövekedés stb.
Ezt pontosan csak 2024 elején lehet megmondani. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) éves átlagban 16,5 és 18,5 százalék közötti inflációt vár 2023. júliusi állapot szerint.
A 2017 és 2022 között eltelt 5 évben nagyjából 32 százalékos volt az infláció, vagyis ennyivel csökkent a magyar forint vásárlóereje.
A 2022-es év átlagos inflációja 9,2 százalék volt az EU-ban (a magyar 14,5 százalék).
Az infláció kalkulátorunkkal kiszámolhatod, hogy mennyit ér a megadott forintösszeg bizonyos hónap vagy év elteltével. Ezzel megtudhatod, hogy mennyit ér most a megtakarításod, pontosabban hogy mennyit veszített az értékéből, ha nem kaptál utána kamatot.