Vagyon- és felelősségbiztosítás hatálya
Épület- és ingóságbiztosítás esetén, valamint ingatlanbérlői és ingatlan-bérbeadói felelősségbiztosítások esetén a kockázatviselés helyén érvényes. A többi felelősségbiztosítás esetén a területi hatály Magyarországra terjed ki. A felelősségbiztosítási fedezetek területi hatálya kiterjeszthető az Európai Unióra és egyes európai államokra (kivéve az ingatlanbérlői és ingatlan-bérbeadói felelősségbiztosításoknál).
A vállalati vagyon- és felelősségbiztosítási fedezet nem terjed ki a következő típusú épületekre/szerkezetekre és a bennük elhelyezett vagyontárgyakra: nád- és zsúpfedeles, fazsindelyes vagy bitumenes hullámlemez tetőzetű épületek, lakókocsik, sátrak, fóliasátrak, üvegházak, fólia- és ponyvacsarnokok, felvonulási épületek, pavilonok, konténerek, garázssorok, vályog vagy vegyes falazatú épületek, faházak. Nem terjed ki továbbá a hatósági engedéllyel rendelkező (rendszámmal ellátott) gépjárművekre, pénzváltókra, nyerő- és játékautomatákra, vízi- és légijárművekre, vérkészítményekre, lábon álló növényi kultúrákra, illetve élő állatokra. A kizárások teljes körét a biztosítási feltételek tartalmazzák.
Mentesül a biztosító a kárkifizetés alól, ha bizonyítja, hogy a kárt a biztosított jogellenesen, szándékos vagy súlyosan gondatlan magatartással okozta. A biztosító szolgáltatását korlátozhatja a biztosítási összeg (limit) nagysága is, ami egyes biztosítási események tekintetében eltérő lehet. A biztosító által fizetett térítés összegét befolyásolhatja a választott önrész is.
A biztosító kockázatviselése a szerződésben meghatározott időpontban vagy ennek hiányában a szerződés létrejöttének időpontjában kezdődik. A kockázatviselés a szerződés megszűnéséig tart.
Vagyon- és felelősségbiztosítás megszüntetése
A rendes felmondásnál a biztosítási évforduló előtt legkésőbb 30 nappal jelezni kell a felmondási szándékot a biztosítónak, és a szerződés díjának az évfordulóig rendezettnek kell lennie. A szerződés évfordulója a biztosítási ajánlaton, valamint kötvényen található.
A biztosítási szerződés megszűnhet még a következő esetekben: lehetetlenülés (a szerződés lehetetlenné válik), érdekmúlás (valamelyik félnek már nem érdeke a szerződés fenntartása, pl. szakmaváltás, vagy vállalkozás eladása miatt), díjnemfizetés, határozott időtartamra kötött szerződés esetében a tartam lejártával, illetve közös megegyezéssel.