Az lehet cégautó, ami a cég tulajdonában van, vagy ha magánszemély tulajdonában áll, akkor költséget számoltak el utána (üzemanyag, lízingdíj, javítási-szerelési költségek, felelősségbiztosítás stb.) A cégautó sofőrrel együtt maximum 8 fő szállítására lehet alkalmas és 2500 kg-nál nem lehet nehezebb. A mikrobusz, transzporter, autóbusz, valamint a 2500 kg-nál nehezebb tehergépjárművek nem számítanak személygépkocsinak.
A cégautó után a gépjármű tulajdonosának kell adóznia, ez lehet a vállalkozás, a flottakezelő vagy operatív lízing esetén a bérbeadó és a bérbevevő együtt. Pénzügyi lízing esetén az autót lízingelő vállalkozás fizet adót.
A cégautóadót negyedévente, önadózással kell megállapítani. A bevallást a negyedévet követő hónap 20. napjáig kell benyújtani a NAV-hoz, és ugyaneddig kell megfizetni az adót a NAV Cégautóadó bevételi számlájára.
A gépjárműadót évente egyszer, a járműnyilvántartásban az év első napján szereplő üzembentartónak, vagy ha ilyen nincs, akkor a tulajdonosnak kell megfizetni a NAV Belföldi gépjárműadó-bevételi számlájára, április 15-ig.
A cégautóadóból levonható a gépjárműadó mértéke, ha utóbbit egy meghatározott időpontig befizetik. Az adólevonásnak feltétele, hogy az autó tulajdonosának és karbantartójának azonosnak kell lennie, valamint az adott időszakban mindkét adófizetési kötelezettségnek fenn kell állnia.
Ha valaki az üzleti útjain használt autót kiküldetési rendelvényen vezeti, akkor nem kell adót fizetnie, mivel a teljes üzleti utat el tudja számolni üzleti célra.
A cégautó után fizetett adó mértékét a gépjármű környezetvédelmi besorolása és a kilowattban (kW) megadott teljesítménye alapján számolható ki.
Ahhoz, hogy kiszámold, mennyit kell adózni a céges autó után, meg kell adnod a gépjármű környezetvédelmi besorolását.
A környezetvédelmi osztályok az alábbiak (zárójelben a besorolás kódja):