A Vidéki Otthonfelújítási Program az otthonfelújítási munkálatok széles körére adható állami támogatás: a számlákkal igazolt munkadíj és az anyagköltségek 50 százalékára, de legfeljebb 3 millió forint összegben igényelhető vissza nem térítendő támogatás, amelyet a felújítás elkészülte után fizetnek ki. (Tehát a felújítás költségeit meg kell előlegezni.)
A maximális támogatás 6 milliós felújítási összköltség esetén használható ki.
A felújítási anyagok és munkálatok költségeinek megelőlegezésére maximim 6 millió forint kamattámogatott jelzáloghitel is igényelhető a Programban 2025. február 1-től.
Ezt a támogatást csak meghatározott, 5000 főnél kisebb népességű településeken élők vehetik igénybe.
A Vidéki Otthonfelújítási Programban csak azoknak a magyarországi ingatlanoknak a felújítása történhet meg, amelyek meghatározott, 5000 főnél kisebb lakosságszámú településen fekszenek. A bevezetendő konstrukció alapjaiban véve megegyezik a korábbi, 2021-2022-es otthonfelújítási programmal.
A támogatáshoz az alábbi feltételeknek kell megfelelni az igénylőnek:
A 2021-22-es otthonfelújítási támogatást igénybe vevők csak akkor igényelhetik, ha azt nem használták ki teljes mértékben, és a 3 milliós támogatásból van még fennmaradó keretük. Ez esetben csak a fennmaradó támogatási összeget igényelhetik meg.
Az alábbi munkálatokra igényelhető ez a támogatás:
A támogatás összege a számlával igazolt felújítási költségek 50 százaléka, de legfeljebb 3 millió forint.
A támogatás összegében az anyagköltség, illetve a munkadíj 50-50%-os arányban szerepelhet.
Ugyanakkor nem a számlaösszegre, hanem támogatás összegére vonatkozik az 50-50%-os arány, azaz, hogy a támogatás felének anyagköltségnek kell lenni, a másik felének munkadíjnak. Ez azonban csak akkor működik, ha van elegendő anyag, illetve munkadíj számla.
Tehát a munkálatok teljes költségének (azaz a számlaösszegnek) legalább a negyedét el kell érnie mind az anyag- mind pedig a munkadíjaknak. Ha ez nincs meg, akkor az igénylő nem jogosult a teljes támogatásra, csak a kisebb tétel kétszeresére.
Például: 6 milliós összköltségű, számlával igazolt felújításra 3 millió forint támogatás jár, de csak akkor, ha mind az anyagköltség, mind a munkadíj eléri az 1,5 millió forintot (ez pl. lehet 1,5 milliós anyag- és 4,5 milliós munkdíj költségnél). Ebben az esetben a 3 milliós támogatás fele anyagköltség, a másik fele munkadíj.
De ha az anyagköltség csak 1 millió forint, a munkadíj pedig 5 millió, akkor a támogatás 50-50%-os szabálya miatt csak 2 milliós támogatás járhat (1 millió az anyagköltségre, 1 millió a munkadíjra), és a további 4 millió forint az igénylőt terhelné.
A Vidéki Otthonfelújítási Program 2025. január 1-jén indult el.
A támogatás a lakáson végzett építési tevékenységek befejezését és a számlák kifizetését követően 60 napon belül, de legkésőbb 2026. június 30-ig igényelhető. Több számla esetén az igénylési határidő számításánál a legutolsó kifizetési időpontot kell alapul venni.
A támogatási kérelmet – a korábbi otthonfelújításhoz hasonló módon – a Magyar Államkincstárhoz kell benyújtani.
Ez történhet
A kérelem és a nyilatkozatok a Kincstár honlapján elérhetőek, kitölthetőek, illetve kinyomtathatóak kézzel történő kitöltéshez is.
A támogatás iránti kérelmeket a Kincstár a hozzá történő beérkezés időpontját követően 90 napon – az igény elektronikus úton történő benyújtása esetén 30 napon – belül bírálja el. a támogatási kérelem elbírálására nyitva álló határidő egy alkalommal legfeljebb 45 nappal meghosszabbítható.
A kérelem elbírálása során hiánypótlásra egy alkalommal kerülhet sor. A hiánypótlásra meghatározott – legfeljebb 30 napos – időtartam az elbírálási határidőbe nem számít bele.
Ha az igénylő a támogatás igénybevételéhez szükséges feltételeknek nem felel meg, a Kincstár tájékoztatja az igénylőt a kérelem elutasításáról és annak indokáról.
A két felújítási program teljesen eltér egymástól.
Az Otthonfelújítási Program egy Európai Uniós forrású pályázat, amelynek fő célja az otthonok energetikai korszerűsítése. A korszerűsítés során legalább 30%-os enegiamegtakarítást kell elérni, melyet energetikai tanusítvánnyal kell igazolni. Ezáltal a támogatás felhasználásának köre sokkal szűkebb, mint amilyen felújításokat a Vidéki Otthonfelújítási Program keretében el lehet végezni.
Az Otthonfelújítási Programban igényelhető támogatáshoz önerő is szükséges, amely egy 7 millió forintos beruházásnál 1 millió forint. A további 6 millió forint pedig 50-50%-ban kamatmentes hitel és vissza nem térítendő támogatás, amelyet utólag, a feltételeknek megfelelő eredményű korszerűsítés ellenőrzése után utalnak, de van lehetőség közvetlen szállítói finanszírozásra is.
Az Otthonfelújítási Program pályázatát a Magyar Fejlesztési Bank MFB Pont Plusz lakossági hálózatánál lehet benyújtani, amelyek az MBH, OTP és Gránit bankok bankfiókjaiban találhatóak. Az Otthonfelújítási Programban az egész ország területéről lehet pályázni,a pályázati kiírásnak megfelelő ingatlanok korszerűsítésére a kétféle pályázati felhívás keretében, a budapesti, illetve a fővároson kíivüli ingatlanokra vonatkozóan.
Az Otthonfelújítási Program részleteit ebben a cikkben foglaltuk össze.
Ezzel szemben a Vidéki Otthonfelújítási Program csak meghatározott (5000 fő alatti) településeken található ingatlanokra vonatkozik, a felújítási munkálatok széles körére. Önerő nem szükséges hozzá, és bár elő kell finanszírozni a munkálatokat, hitel felvétele sem kötelező. A támogatás mértéke a számlákkal igazolt összköltség fele (amennyiben a munkadíj és anyagdíj külön-külön eléri legalább az összköltség negyedét), az igénylő jövedelmétől és az ingatlan fekvése szerinti járástól függetlenül.
A Vidéki Otthonfelújítási Programban igényelhető támogatást nem szükséges energetikai korszerűsítésre fordítani, az ingatlan energiamegtakarítását nem kell sem mérni, sem igazolni. Így energetikai tanúsítvány bemutatása sem kötelező.
A támogatást az állam nyújtja, a Magyar Államkincstáron keresztül.
A program keretében állami kamattámogatású jelzáloghitel is igényelhető a munkálatokra, amelyet a bankoknál kell igényelni.
Aki jogosult a vidéki otthonfelújítási támogatásra és a választott pénzintézet hitelképesnek minősíti, akkor kedvezményes otthonfelújítási kölcsönből is finanszírozható az otthonfelújítás.
Az otthonfelújítási kölcsön összege nem haladhatja meg a 6 millió forintot. A kamattámogatást az állam a kölcsön teljes futamidejére, de legfeljebb 10 évre nyújtja. A kamattámogatás mértéke a meghatározott ügyleti kamatra vonatkozóan 3 százalékpont.
Az ügyleti kamat éves mértéke nem haladhatja meg az egy évnél hosszabb időszakra állandó kamatozású kölcsön esetén az ÁKK Zrt. által havi rendszerességgel közzétett, a közzétételt megelőző 3 naptári hónapban tartott 5 éves névleges futamidejű államkötvény aukcióin kialakult átlaghozamok adott aukciókon elfogadott mennyiségekkel súlyozott számtani átlaga 110 százalékának 1 százalékponttal növelt mértékét.
A kamattámogatást az igénylő egy alkalommal veheti igénybe.
A felújítás után, amikor megérkezik a számlákkal igazolt költségekre az állami támogatás, az automatikusan az otthonfelújítási hitel tőketartozását csökkenti, majd a fennmaradó tartozás törlesztőrészleteit újraszámolják.
Ha az igénylő részére megállapított otthonfelújítási támogatás összege nem éri el az otthonfelújítási kölcsön kölcsönszerződésben megállapított összegének 25%-át, akkor a támogatói okirat kézhezvételét követő naptól a kölcsöntartozás hátralévő összegére vonatkozóan a kamattámogatás megszűnik, és az addig igénybe vett kamattámogatást – a Ptk. szerinti kamattal növelten – az arra való jogosultság megszűnését követő 60 napon belül, egy összegben, a hitelintézet útján vissza kell fizetni a Kincstárnak.