A Vidéki Otthonfelújítási Program az otthonfelújítási munkálatok széles körére adható állami támogatás: a számlákkal igazolt munkadíj és az anyagköltségek 50 százalékára, de legfeljebb 3 millió forint összegben igényelhető vissza nem térítendő támogatás, amelyet a felújítás elkészülte után fizetnek ki. (Tehát a felújítás költségeit meg kell előlegezni.)
A maximális támogatás 6 milliós felújítási összköltség esetén használható ki.
A felújítási anyagok és munkálatok költségeinek megelőlegezésére maximim 6 millió forint kamattámogatott jelzáloghitel is igényelhető a Programban.
Ezt a támogatást csak meghatározott, 5000 főnél kisebb népességű településeken élők vehetik igénybe.
A Vidéki Otthonfelújítási Programban csak azoknak a magyarországi ingatlanoknak a felújítása történhet meg, amelyek meghatározott, 5000 főnél kisebb lakosságszámú településen fekszenek. A támogatás kidolgozása még egyzetetés alatt van, azonban a bevezetendő konstrukció alapjaiban véve megegyezik a korábbi, 2021-2022-es otthonfelújítási programmal.
A már közzétett tervezet alapján a támogatáshoz az alábbi feltételeknek kell megfelelni az igénylőnek:
A 2021-22-es otthonfelújítási támogatást igénybe vevők csak akkor igényelhetik, ha azt nem használták ki teljes mértékben, és a 3 milliós támogatásból van még fennmaradó keretük. Ez esetben csak a fennmaradó támogatási összeget igényelhetik meg.
A Program indulásáig az igénylési és támogatási feltételek még változhatnak, akkor frissítjük majd a kérdésre adott választ.
Az alábbi munkálatokra igényelhető ez a támogatás:
A támogatás összege a számlával igazolt felújítási költségek 50 százaléka, de legfeljebb 3 millió forint.
A támogatás összegében az anyagköltség, illetve a munkadíj 50-50%-os arányban szerepelhet.
Ugyanakkor nem a számlaösszegre, hanem támogatás összegére vonatkozik az 50-50%-os arány, azaz, hogy a támogatás felének anyagköltségnek kell lenni, a másik felének munkadíjnak. Ez azonban csak akkor működik, ha van elegendő anyag, illetve munkadíj számla.
Tehát a munkálatok teljes költségének (azaz a számlaösszegnek) legalább a negyedét el kell érnie mind az anyag- mind pedig a munkadíjaknak. Ha ez nincs meg, akkor az igénylő nem jogosult a teljes támogatásra, csak a kisebb tétel kétszeresére.
Például: 6 milliós összköltségű, számlával igazolt felújításra 3 millió forint támogatás jár, de csak akkor, ha mind az anyagköltség, mind a munkadíj eléri az 1,5 millió forintot (ez pl. lehet 1,5 milliós anyag- és 4,5 milliós munkdíj költségnél). Ebben az esetben a 3 milliós támogatás fele anyagköltség, a másik fele munkadíj.
De ha az anyagköltség csak 1 millió forint, a munkadíj pedig 5 millió, akkor a támogatás 50-50%-os szabálya miatt csak 2 milliós támogatás járhat (1 millió az anyagköltségre, 1 millió a munkadíjra), és a további 4 millió forint az igénylőt terhelné.
A Vidéki Otthonfelújítási Program kidolgozásának kormányhatározatban foglalt határideje 2024. november 30. A támogatásrólszóló jogszabálytervezet november 14-én került társadalmi egyezetetésre, mely november 22-ig tartott. Vélhetően már nem sokáig kell várni a jogszabályi kihirdetésre sem.
Előreláthatólag ez a támogatás 2025. január 1-jén indul el.
A támogatás a lakáson végzett építési tevékenységek befejezését és a számlák kifizetését követően 60 napon belül, de legkésőbb 2026. június 30-ig igényelhető. Több számla esetén az igénylési határidő számításánál a legutolsó kifizetési időpontot kell alapul venni.
A támogatási kérelmet – a korábbi otthonfelújításhoz hasonló módon – a Magyar Államkincstárhoz kell majd benyújtani.
Ez történhet
A kérelem és a nyilatkozatok a Kincstár honlapján lesznek elérhetőek, kitölthetőek, illetve kinyomtathatóak kézzel történő kitöltéshez is.
A támogatás iránti kérelmeket a Kincstár a hozzá történő beérkezés időpontját követően 90 napon – az igény elektronikus úton történő benyújtása esetén 30 napon – belül bírálja el. A kérelem elbírálása során hiánypótlásra egy alkalommal kerülhet sor. A hiánypótlásra meghatározott – legfeljebb 30 napos – időtartam az elbírálási határidőbe nem számít bele.
Ha az igénylő a támogatás igénybevételéhez szükséges feltételeknek nem felel meg, a Kincstár tájékoztatja az igénylőt a kérelem elutasításáról és annak indokáról.
A két felújítási program teljesen eltér egymástól.
Az Otthonfelújítási Program egy Európai Uniós forrású pályázat, amelynek fő célja az otthonok energetikai korszerűsítése. A korszerűsítés során legalább 30%-os enegiamegtakarítást kell elérni, melyet energetikai tanusítvánnyal kell igazolni. Ezáltal a támogatás felhasználásának köre sokkal szűkebb, mint amilyen felújításokat a Vidéki Otthonfelújítási Program keretében el lehet végezni.
Az Otthonfelújítási Programban igényelhető támogatáshoz önerő is szükséges, amely egy 7 millió forintos beruházásnál 1 millió forint. A további 6 milliót pedig kamatmentes hitelként kell felvenni, és a legalább 30%-os energiamegtakarítási feltétel elérése után ebből 2,5-3,5 millió forintot (a korszerűsítéssel érintett ingatlan felvése szerinti járás átlagjövedelme és az igénylő jövedelme alapján számolható ki, hogy pontosan mennyit) elengednek a felvett hitelből. A fennmaradó hitelösszeget havonta kell törleszteni, de lehetőség van végtörleszteni is.
Az Otthonfelújítási Program pályázatát a Magyar Fejlesztési Bank MFB Pont Plusz lakossági hálózatánál lehet benyújtani, amelyek az MBH, OTP és Gránit bankok bankfiókjaiban találhatóak. Az Otthonfelújítási Programban az egész ország területéről lehet pályázni, a pályázati kiírásnak megfelelő ingatlanok korszerűsítésére.
Az Otthonfelújítási Program részleteit ebben a cikkben foglaltuk össze. Ugyanakkor az Otthonfelújtási Program épp módosítás alatt van, a konkrétumokkal frissítjük majd a cikket.
Ezzel szemben a Vidéki Otthonfelújítási Program csak meghatározott (5000 fő alatti) településeken található ingatlanokra vonatkozik, a felújítási munkálatok széles körére. Önerő nem szükséges hozzá, és bár elő kell finanszírozni a munkálatokat, hitel felvétele sem kötelező. A támogatás mértéke a számlákkal igazolt összköltség fele (amennyiben a munkadíj és anyagdíj külön-külön eléri legalább az összköltség negyedét), az igénylő jövedelmétől és az ingatlan fekvése szerinti járástól függetlenül.
A Vidéki Otthonfelújítási Programban igényelhető támogatást nem szükséges energetikai korszerűsítésre fordítani, az ingatlan energiamegtakarítását nem kell sem mérni, sem igazolni. Így energetikai tanúsítvány bemutatása sem kötelező.
A támogatást az állam nyújtja, a Magyar Államkincstáron keresztül.
A program keretében állami kamattámogatású jelzáloghitel is igényelhető a munkálatokra, amelyet a bankoknál kell igényelni.
Aki jogosult a vidéki otthonfelújítási támogatásra és a választott pénzintézet hitelképesnek minősíti, akkor kedvezményes otthonfelújítási kölcsönből is finanszírozható az otthonfelújítás.
Az otthonfelújítási kölcsön összege nem haladhatja meg a 6 millió forintot. A kamattámogatást az állam a kölcsön teljes futamidejére, de legfeljebb 10 évre nyújtja. A kamattámogatás mértéke a meghatározott ügyleti kamatra vonatkozóan 3 százalékpont.
Az ügyleti kamat éves mértéke nem haladhatja meg az egy évnél hosszabb időszakra állandó kamatozású kölcsön esetén az ÁKK Zrt. által havi rendszerességgel közzétett, a közzétételt megelőző 3 naptári hónapban tartott 5 éves névleges futamidejű államkötvény aukcióin kialakult átlaghozamok adott aukciókon elfogadott mennyiségekkel súlyozott számtani átlaga 110 százalékának 1 százalékponttal növelt mértékét.
A kamattámogatást az igénylő egy alkalommal veheti igénybe.
A felújítás után, amikor megérkezik a számlákkal igazolt költségekre az állami támogatás, az automatikusan az otthonfelújítási hitel tőketartozását csökkenti, majd a fennmaradó tartozás törlesztőrészleteit újraszámolják.
Ha az igénylő részére megállapított otthonfelújítási támogatás összege nem éri el az otthonfelújítási kölcsön kölcsönszerződésben megállapított összegének 25%-át, akkor a támogatói okirat kézhezvételét követő naptól a kölcsöntartozás hátralévő összegére vonatkozóan a kamattámogatás megszűnik, és az addig igénybe vett kamattámogatást – a Ptk. szerinti kamattal növelten – az arra való jogosultság megszűnését követő 60 napon belül, egy összegben, a hitelintézet útján vissza kell fizetni a Kincstárnak.