Az építési hitelből saját beruházásban megvalósuló lakóingatlan építését finanszírozhatod meg. Természetesen a beruházás megvalósítását építési vállalkozóra is bízhatod – akár generálkivitelezőt is fogadhatsz.
Alapvetően új ház építésére vehető fel, illetve mód van arra is, hogy meglévő ingatlanodat új lakrésszel bővítsd. Fontos feltétel ugyanakkor, hogy a lakrésznek az eredeti lakástól el kell különülnie.
A hitel fedezetét a felépülő új ingatlan forgalmi értéke határozza majd meg, így az lényegesen magasabb összegű lehet az ingatlan építési értékétől. A bank a becsült forgalmi érték 80 százalékáig ad hitelt általában (amely bizonyos esetekben 90 százalékig is felmehet).
A bank a forgalmi értéket a telek értékéből, valamint a kivitelezési tervdokumentációban található tervek, illetve az építési tervezett költségvetése alapján határozza meg. Ezek a dokumentumok ebben az esetben az igénylés kötelező elemei.
Az építési hitel esetében a “sima” jelzáloghitel felvételéhez szükséges dokumentációt az alábbi dokumentumokkal kell kiegészítened:
Az építési hitel folyósítása jellemzően szakaszosan, az építési munkák előrehaladása mellett zajlik, az új részletet a készültségi fok arányában lehet meghatározni. A folyósítás 2-4 részletben történik. A folyósítást minden esetben az adott készültségi fok ellenőrzése előzi meg.
Az építés indulását mindenképp saját forrásból kell finanszíroznod. A hatályos jogszabályok szerint az ingatlan vásárláskor/építéskor legalább 20 (egyes esetekben 10) százalékos önerővel kell bírnod, ezt kell beleforgatni az építésbe.
A szakaszos hitelfolyósítás során a bank a megítélt, de még le nem hívott, hitelösszegre kamatot nem, ám rendelkezésre tartási díjat felszámíthat.
Az építési hitelek esetében ma már nem igazán jelent akadályt az a korábban megfogalmazott elvárás, miszerint a felépített ingatlannak minimum komfortosnak kell lennie.
A falusi CSOK esetében azonban ennél pontosabb feltételeket szabnak. A legfontosabb, hogy falusi CSOK segítségével csak egylakásos lakóépület, azaz ház építhető preferált kistelepülésen, melynek minimális alapterülete:
Általános elvárás a falusi CSOK-kal érintett lakásokkal szemben:
Fontos feltétel ugyanakkor, hogy a támogatás igénybevétele esetén:
A támogatásról falusi CSOK oldalunkon tájékozódhatsz részletesen.
Építés esetén a CSOK Plusz a kérelem benyújtásakor a hitelintézet által elfogadott költségvetésből még fennmaradó bekerülési költségekre vehető igénybe.
Bekerülési költség: a következő kiadásoknak építési költségvetésben szereplő és az építési munkálatok készültségi fokának megfelelően ténylegesen megfizetett, telekárat és a beépített vagy szabadon álló berendezési tárgyakat nem tartalmazó, új lakásra jutó hányada:
A lakás vételára nem haladhatja meg
azzal, hogy a vételár legfeljebb 20 százalékkal térhet el a hitelintézet által megállapított forgalmi értéktől. Nem az első közös lakás megszerzése esetén a vételárnak meg kell haladnia az igénylők másik, a kölcsönkérelem benyújtása időpontjában meglévő közös tulajdonú lakása – több közös lakás esetén a közös lakóhelyükként utoljára bejelentett lakása – forgalmi értékét, vagy az azt megelőző 2 éven belül utoljára elidegenített közös tulajdonú lakása eladási árát.
Új lakás hasznos alapterülete:
Új egylakásos lakóépület hasznos alapterülete:
A CSOK Plusz kamattámogatott hitel feltételeiről CSOK Plusz oldalunkon tájékozódhatsz, míg a CSOK Plusszal történő építkezés részletes feltételeit ebben a cikkben gyújtöttük össze.
CSOK Plusz kalkulátorunkban összehasoníthatod egymással az egyes bankok CSOK Plusz hiteleit.
Az ÁFA visszatérítés 2024-ben is igényelhető, de csak a falusi CSOK-os kistelepüléseken. Mind a 27%-os, mind az 5%-os adó-visszatérítés támogatás kizárólag azokon a preferált kistelepüléseken, valamint külterületi lakóépületek esetében érhető el 2024-ben, ahol a falusi CSOK is.
2024-ben a 27%-os ÁFA is és az 5% ÁFA is legfeljebb 5 millió forintig igényelhető vissza.
Újépítésű ingatlanok esetében az ÁFA-visszatérítés a legfeljebb 300 m2 hasznos alapterületű egylakásos lakóépületek esetében érhető el.
FONTOS! Nem biztos, hogy a kiválasztott hitelt meg is kaphatod.
A bemutatott ajánlatok nem minősülnek a Polgári Törvénykönyv szerinti kötelező érvényű ajánlattételnek, az adatok tájékoztató jellegűek és nem jelentenek teljes körű tájékoztatást. A bank által adott ajánlat eltérhet az általunk megadott adatoktól, amelyekért felelősséget nem áll módunkban vállalni. Az egyes termékek ugyanazon szempontok szerint kerültek összehasonlításra,ugyanakkor sorba rendezésükre, kiemelésükre nem feltétlenül objektív összehasonlítás eredményeképpen kerül sor. Azaz a feltüntetett paraméterek ugyanazon szempontok szerint kerültek kiszámításra és megjelenítésre, de módosításra kerülhet az adott termék megjelenített listában való elhelyezése, pozíciója. A színes kerettel kiemelt vagy "hirdetés" felirattal megjelölt termék az adott bank fizetett hirdetése.
Felhívjuk figyelmedet, hogy az oldalunkon megjelenített termék javaslatok nem fedik le a teljes piacot, azaz így bizonyos bankok termékei vagy bizonyos típusú termékei nem érhetőek el az oldalon.
A részletes feltételeket, kondíciókat minden esetben az adott bank vonatkozó Üzletszabályzata, Általános Szerződési Feltétele, Hirdetménye, vagy Kondíciós listája tartalmazza, amelyeket a bankok hivatalos weboldalán vagy az ügyfélszolgálatokon tudsz megtekinteni. A bankok mindenkor fenntartják maguknak a jogot a kondíciók változtatására. A bank által adott ajánlat eltérhet az általunk megadott adatoktól, amelyekért felelősséget nem áll módunkban vállalni. Figyelemfelhívás: fontos tudni, hogy a táblázatokban jelölt adatok sorrendje nem a bankot, hanem annak adott termékét jellemzi. Az adatok megállapítása a mindenkor hatályos pénzügyi jogi és szakmai szabályok szerint történik. Időszakosan az adatokban és azok sorrendjében változás következhet be, az esetleges későbbi adatváltozásból eredő eltérésért nem tudunk felelősséget vállalni.