
Mire érdemes hitelt felvenni és mire nem?
Alapvető, hogy csak akkor vegyél fel hitelt, ha vissza is tudod majd fizetni, azaz előreláthatóan lesz annyi kereseted vagy bevételed, hogy az egyéb kiadásaid mellett a törlesztőrészleteket is fizetni tudd.
Mire érdemes hitelt felvenni?
1. Fontos és nagy összegű vásárlásokra
pl. lakás, autó
Hosszú időbe telne összegyűjteni a megvásárlásukhoz szükséges pénzt, és most van rájuk alapvető szükség a nyugodt életvitelhez és szabad munkavégzéshez.
2. Kivételes és életbevágóan fontos kiadások fedezésére
pl. nem várt egészségügyi kiadások
Amennyiben nincs elegendő megtakarításunk, de saját vagy családtagunk egészségét, életét kell megmentenünk, nem válogathatunk az eszközökben, hitelt leszünk kénytelenek felvenni.
3. Céges beruházásokra
pl. új gép, ami olcsóbban termel
Amennyiben a befektetett pénzünk nagyobb százalékkal térül meg, mint amekkora a hitel kamata, a hitelt érdemes lehet felvenni.
Mire nem érdemes hitelt felvenni?
1. Pénzügyi korlátainkon túlmutató tárgyakra és szolgáltatásokra
Duplán rontjuk hosszú távon életszínvonalunkat: Egyrészt olyat vásárolunk, amit nem engedhetnénk meg magunknak; másrészt mindezt hitelből fizetjük ki, annak kamataival együtt, ami így még jobban megdrágítja azt, amit alapáron sem szabadott volna megvásárolnunk.
2. Értékvesztő dolgokra
Nem érdemes hitelből például élelmiszert vagy elektronikai termékeket vásárolni (természetesen amennyiben a hitel nem 0%-os kamatozású).
3. Egyszeri, hamar tűnő dolgokra és szolgáltatásokra
Nem érdemes hitelből repülőjegyet, utazást, kirándulást vásárolni, csak akkor, ha azzal – akár közvetetten is – de lépést teszünk a pénz (vissza)keresésének irányába.