A lekötött betéteknél elveszhet a teljes kamat, ha a vállalt lekötési idő előtt feltöröd a betétet, és kiveszed a pénzed. Ezzel szemben a megtakarítási számláknál vagy takarékszámláknál nem kell lekötnöd a pénzt, és a napi kamatozás miatt bármikor kamatveszteség nélkül hozzáférhetsz a megtakarításodhoz, vagyis maximálisan rugalmas, és még kamatot is biztosít.
Látra szóló kamat: betétlekötést nem igénylő napi kamatozást jelent, vagyis az éves kamat 1/365-öd részét minden nap megkapod. A kamatjóváírás lehet a napitól eltérő, például havi, ez a kamat tőkésedését jelenti, azaz a kamat ekkor épül be a tőkébe, és a bank a kamat után is kamatot fizet (kamatos kamat).
A megtakarítási számlát elképzelheted úgy is, mint egy folyószámlát, amit kifejezetten megtakarítási célra tudsz használni. Nem véletlen, hogy a folyószámládon tartott pénz után is kapsz lekötés nélkül kamatot, igaz, ennek a mértéke igen csekély, főleg a banki díjakhoz képest.
A megtakarítási számla hátránya, hogy szinte biztosan infláció alatti kamatot fog fizetni. A kamatjövedelem után adóznod kell, hacsak nem TBSZ-en keresztül fizeted be a pénzt – erről lejjebb bővebben is írunk. A számlanyitásnak, számlavezetésnek és a bankon kívüli átutalásnak költségei lehetnek.
A megtakarítási számla után kapott látra szóló kamatok 2013 óta az 1 százalékot sem érik el átlagban, voltak ráadásul évek, mikor a 0 százalékhoz közelítettek. Érdemi növekedésről csak a 2022-es évtől beszélhetünk, mikor az infláció, a jegybanki alapkamat és a lakáshitelek átlagos kamata is emelkedésnek indult.
Ha megtakarítási számlát keresel, sokat segíthet a választásban a money.hu saját fejlesztésű megtakarítási számla kalkulátora. Csak add meg, mennyi pénzt tennél a megtakarítási számlára, és hogy milyen futamidővel számolsz, és megmutatjuk, milyen ajánlatok közül választhatsz, és melyikkel mennyi pénzed lesz várhatóan.
Ha szeretnéd, egy-egy adott pénzintézetre is tudsz szűrni, valamint beállíthatod, hogy a kamatot kamatadóval, szochóval és számlavezetési díjjal csökkentetten mutassuk meg neked – ezeket a részletes keresésben tudod beállítani.
A kalkulátor segítségével könnyebb a megtakarítási és takarékszámlák összehasonlítása, mert kamatozás, EBKM és futamidő szerint láthatod az ajánlatokat. Konkrét választ kapsz tehát arra, hogy mennyi pénzed lesz, ha egyik vagy másik konstrukciót választod.
A rövid leírásban összefoglaltuk a további információkat, amik még hasznosak lehetnek: megtalálod itt, hogy TBSZ-en keresztül köthető-e az adott ajánlat, illetve megmutatjuk a kamatozás és a kamatjóváírás gyakoriságát, a betétfeltörési opciókat és a betéthez kapcsolódó legolcsóbb bankszámlát.
A kalkulátorunk célja, hogy mindent megtalálj egy helyen, amire szükséged van megtakarítási számla választásánál, és az ajánlatokat könnyen és gyorsan össze tudd hasonlítani.
Összehasonlítunk néhány népszerű megtakarítási számlát – ha konkrét és naprakész összegekre vagy kíváncsi, használd a megtakarítási számla kalkulátorunkat.
Az OTP kétféle megtakarítási számlát kínál eltérő futamidővel, látra szóló kamatra.
Az OTP Takarékszámla kamatprémiumot akkor fizet a kamatbázis felett, ha minden hónapban legalább 10.000 forintot fizetsz be a takarékszámládra. Minél nagyobb a befizetés, annál nagyobb a jutalom kamat is (a növekedés azonban havi 40.000 forint befizetés után megáll). A kamat mértéke azonban nem garantált, a futamidő során változhat.
Az OTP Takarékszámla napi kamatozású, azaz az éves kamat 365-öd részét minden nap kifizetik, amíg a pénzed a számlán van. A kamatot havonta, a következő hónap első napján írják jóvá a lekötési időtől függetlenül. A betét kamatos kamatozású, azaz a kamatra is kamatot fizet. Az OTP Takarékszámla bármikor feltörhető, kamatveszteség nélkül vehetsz ki belőle pénzt. TBSZ-en keresztül nem leköthető.
Az OTP Smart Takarékszámla legfontosabb feltételei megegyeznek az OTP Takarékszámláéval. Eltérés köztük, hogy más a betéthez kapcsolódó legolcsóbb bankszámla. A kalkulátorban megtalálod az aktuálisan legolcsóbbat.
A Gránit Bank Megtakarítási számla többféle futamidővel elérhető. Kamatozása napi és fix, a kamatjóváírás havonta történik. A számláról kamatveszteség nélkül vehetsz ki pénzt bármikor.
A MagNet Bank ‘Adócsillapító’ Tartós Megtakarítási Számla egy TBSZ, aminek az általános működéséről bővebben is írunk a későbbiekben. A MagNet Bank Adócsillapító TBSZ naponta kamatozik, ennek mértéke a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapkamata szerint változik. Ha az MNB kamatot emel vagy csökkent, akkor a megtakarítás kamata is változik. A kamatot évente írja jóvá a bank, a betét kamatos kamatozású. A MagNet Bank Adócsillapító TBSZ bármikor kamatveszteség nélkül feltörhető, viszont az adómentességét elveszti, ha 3-5 évnél hamarabb kiveszed a pénzt.
A MagNet Bank Királyi Takarékszámla már egy klasszikus látra szóló betéti számla, ami napi kamatozású, a kamatjóváírás havonta történik. Kamatveszteség nélkül bármikor feltörhető.
A tartós befektetési számla (TBSZ) egy olyan megtakarítási számla, ami 3 év után kamatkedvezményt, 5 év után kamatadómentességet biztosít.
Kétfajta TBSZ számla létezik:
A kettőt nem lehet keverni, vagy egyiket, vagy másikat lehet választani.
Első lépésben TBSZ számlát kell nyitnod, ahol a törvény által előírt minimum összeget, legalább 25.000 forintot el kell helyezned.
A megnyitás időpontjától december 31-ig tartó időszakot gyűjtőévnek, 0. évnek vagy felhalmozási időszaknak nevezzük, ami azt jelenti, hogy a számlanyitási év végéig lehet pénzt befizetni, egy vagy több részletben, utána már nem.
A gyűjtőévnek nem kell egy évig tartania. Ha decemberben nyitsz TBSZ számlát, akkor a felhalmozási időszak egy hónapnál is rövidebb.
A felhalmozási időszak után kezdődik a lekötési vagy befektetési időszak, amikor pénzt befizetni már nem tudsz, és a pénzkivétel is a számla megszűnésével, valamint adózási kötelezettséggel járna.
A TBSZ-ben tartott összeg 3 év elteltével – a számlanyitás évét nem számolva – kamatkedvezményessé válik, ilyenkor a kamatadó 15%-ról 10 százalékra csökken. A 3. évtől kiveheted a teljes összeget vagy annak egy részét (részkifizetés), de dönthetsz úgy is, hogy további két évig fenntartod a TBSZ-ed. A 4-5. évben a kamatadó továbbra is kedvezményes, 10%-os mértékű.
A TBSZ az 5. év leteltével válik kamatadómentessé. A TBSZ ezzel megszűnik, te pedig dönthetsz, hogy az összeget újabb TBSZ-re fizeted be, vagy felveszed.
A 2023. július 1-e utáni betétek kamatára és egyéb kamatjövedelmekre bevezetett 13%-os szociális hozzájárulás (szocho) nem vonatkozik a TBSZ-re, így az arra vásárolt betétekre sem.
Ha havi rendszerességgel szeretnél megtakarítani, akkor erre nem a TBSZ a legjobb megoldás, mivel arra csak a számlanyitás évében tudsz havi összegeket befizetni, később egyáltalán nem. De ez nem azt jelenti, hogy a TBSZ egyáltalán nem alkalmas rendszeres megtakarításra.
Egy fontos szabályt kell betartanod a TBSZ-nél: egy naptári éven belül egy szolgáltatónál csak egy betéti, illetve egy értékpapír típusú TBSZ-t nyithatsz.
Ebből következően két lehetőséged van, ha rendszeres megtakarításban gondolkodsz:
Az első esetben ugyanabban az időben fognak lejárni a TBSZ-eid, de eltérő bankoknál. A második esetben csak egy banknál kell figyelemmel kísérned a TBSZ számláidat, de a lejáratuk eltérő lesz.
Arra nincs lehetőség, hogy jobb kamatozásért másik bankhoz vidd át a TBSZ számlát, mert az a számla megszüntetésével járna, de az adott bank konstrukciói közül a legtöbb esetben kiválaszthatod a számodra legmegfelelőbbet.
Egy befektetési szolgáltatónál évente egy tartós befektetési számlát tudsz nyitni, de több szolgáltatónál egyszerre több TBSZ-t is indíthatsz ugyanabban az évben. A másik opció, hogy ugyanannál a szolgáltatónál évi egy új TBSZ-t indítasz.
Abban az esetben érdemes TBSZ-t nyitni, ha a 3-5 éves távon keresel megtakarítást, és arra nem állampapírt fogsz vásárolni, hanem olyan értékpapírt vagy bankbetétet, ami után TBSZ nélkül kamatadót kellene fizetned. Ezzel a 15%-os kamatadó mellett a 13%-os szociális hozzájárulás (szocho) is törvényesen elkerülhető.
Amikor befektetési szolgáltatót választasz, a különböző kondíciós díjak között érdemes kiemelt figyelmet fordítani a számlavezetési díjakra.
A bemutatott ajánlatok nem minősülnek a Polgári Törvénykönyv szerinti kötelező érvényű ajánlattételnek, az adatok tájékoztató jellegűek és nem jelentenek teljes körű tájékoztatást. A bank által adott ajánlat eltérhet az általunk megadott adatoktól, amelyekért felelősséget nem áll módunkban vállalni. Az egyes termékek ugyanazon szempontok szerint kerültek összehasonlításra,ugyanakkor sorba rendezésükre, kiemelésükre nem feltétlenül objektív összehasonlítás eredményeképpen kerül sor. Azaz a feltüntetett paraméterek ugyanazon szempontok szerint kerültek kiszámításra és megjelenítésre, de módosításra kerülhet az adott termék megjelenített listában való elhelyezése, pozíciója. A színes kerettel kiemelt vagy "hirdetés" felirattal megjelölt termék az adott bank fizetett hirdetése.
Felhívjuk figyelmedet, hogy az oldalunkon megjelenített termék javaslatok nem fedik le a teljes piacot, azaz így bizonyos bankok termékei vagy bizonyos típusú termékei nem érhetőek el az oldalon.
A részletes feltételeket, kondíciókat minden esetben az adott bank vonatkozó Üzletszabályzata, Általános Szerződési Feltétele, Hirdetménye, vagy Kondíciós listája tartalmazza, amelyeket a bankok hivatalos weboldalán vagy az ügyfélszolgálatokon tudsz megtekinteni. A bankok mindenkor fenntartják maguknak a jogot a kondíciók változtatására. A bank által adott ajánlat eltérhet az általunk megadott adatoktól, amelyekért felelősséget nem áll módunkban vállalni. Figyelemfelhívás: fontos tudni, hogy a táblázatokban jelölt adatok sorrendje nem a bankot, hanem annak adott termékét jellemzi. Az adatok megállapítása a mindenkor hatályos pénzügyi jogi és szakmai szabályok szerint történik. Időszakosan az adatokban és azok sorrendjében változás következhet be, az esetleges későbbi adatváltozásból eredő eltérésért nem tudunk felelősséget vállalni.